solarium natryskowe przed Sylwestrem
Solarium natryskowe – sposób na błyskawiczną opaleniznę na Sylwestra
27 grudnia 2022
profesjonalne solarium - pytania
Profesjonalne solarium – 10 najczęściej zadawanych w nim pytań
27 lutego 2023
Show all

Fototyp skóry a opalanie w solarium

fototyp skóry

Fototyp skóry, który posiadamy mówi nam m.in. o tym, ile czasu możemy poświęcić na opalanie w solarium lub na słońcu, jaki efekt osiągniemy i w jakim czasie. Określa naszą wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego też niektórzy opalają się na tzw. raka, a inni na piękny oliwkowy lub brązowy kolor. Zdecydowanie warto poznać typ karnacji, by móc w odpowiedni sposób zadbać o swój wygląd. Mamy nadzieję, że niniejszy materiał Ci w tym pomoże.

Fototyp skóry – co to takiego?

Termin ten dla wielu brzmi dość tajemniczo, a to nic innego jak wrodzona ilość melaniny w naszym ciele. Pigment ten występuje w skórze, tęczówkach oraz włosach i odpowiada za ich kolor. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zwiększa się jego produkcja. W ten sposób powstaje właśnie opalenizna. Dlatego też określając fototyp skóry bierze się pod uwagę m.in. właśnie te trzy w/w parametry. W 1975 roku wybitny amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick (1919-2003) opracował ich skalę, która jest używana do dnia dzisiejszego. Zawiera sześć różnych typów karnacji, ale my skupimy się na czterech pierwszych, które występują na naszym kontynencie tj. celtyckim, północnoeuropejskim, środkowoeuropejskim i południowoeuropejskim. Fototyp V jest charakterystyczną cechą dla mieszkańców krajów arabskich i azjatyckich, zaś fototyp VI – krajów afrykańskim.

Fototyp I – celtycki

Co wyróżnia osoby o celtyckim fototypie skóry? Mają bardzo bladą karnację, nieraz z lekko różowym akcentem, z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi i ze skłonnością do podrażnień. Oprócz tego często na całym ciele (nie tylko na twarzy) występują piegi. Ich włosy są w kolorze jasny blond lub rudym, zaś oczy najczęściej jasnoniebieskie, zielone lub piwne. Niestety nawet krótka ekspozycja na działania promieni ultrafioletowych może skończyć się silnym zaczerwienieniem, a w skrajnych przypadkach poparzeniem. Dlatego też zaleca się używanie kremów z filtrem SPF 50+. Czy to oznacza, że osoby o bardzo jasnej karnacji muszą porzucić marzenia o pięknej brązowe skórze? Otóż niekoniecznie. Warto w tym celu udać się do solarium natryskowego. Więcej o tej metodzie opalania znajdziesz TUTAJ. Szacuje się, że celtycki fototyp skóry ma 2% mieszkańców Europy Środkowej. Wśród najbardziej znanych osób, które go posiadają można wymienić chociażby Nicole Kidman, Claudię Schiffer czy Scarlett Johansson.

Fototyp II – północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski posiada 12% populacji Europy Środkowej. Wśród celebrytów poszczycić się nim mogą m.in. Kate Winslet, Ann Hathaway i Kate Moss. To osoby o jasnej skórze (nieco ciemniejszej niż w przypadku fototypu I), blond włosach (w różnych odcieniach) i niebieskich, zielonych lub szarych (rzadziej piwnych) oczach. Mogą mieć piegi. Delikatną opaleniznę uzyskują powoli. Jeśli chodzi o kremy z filtrem to najlepsze będą SPF 30. Kluczem do sukcesu jest częsta (z co najmniej dwudniowymi przerwami), ale krótka ekspozycja na działanie promieni ultrafioletowych. Przygodę z solarium polecamy zacząć np. od 10-minutowego seansu w solarium Ergoline Excellence 800. Następnie po 2-3 wizytach można spróbować zmienić łóżko do opalania na MegaSun 5600 przy jednoczesnym skróceniu czasu opalania do ok. 5 minut.

Fototyp III – środkowoeuropejski

Kolejny z omawianych fototypów skóry nazywa się środkowoeuropejskim i jest najczęściej występującym w naszej części Europy (78% populacji). Jego przedstawicielkami są Angelina Jolie, Natalie Portman i Fergie. Charakteryzuje się również jasną karnacją, ale w śniadym odcieniu z niewielką ilością piegów lub bez. Włosy mogą być w kolorze ciemny blond lub kasztanowym, zaś tęczówki są szare lub piwne, ale mogą być również niebieskie i zielone. Efekt pięknie opalonego ciała uzyskuje się stosunkowo łatwo, choć w początkowej fazie może wystąpić delikatne zaczerwienienie. W przypadku opalania na słońcu warto stosować kremy z filtrem SPF 20. Z kolei udając się do solarium podczas pierwszego seansu warto skrócić czas do minimum, by sprawdzić reakcję skóry. Jeśli wszystko będzie w porządku mocniejsze lampy (np. takie, które występują w solarium Ergoline Excellence 880) można stosować już podczas 3-4 wizyty.

Fototyp IV – południowoeuropejski

Pozostał już ostatni typ skóry, czyli południowoeuropejski. Posiada go np. Salma Hayek, Monica Bellucci i Penelope Cruz. Charakteryzuje się dużą zawartością melaniny, dlatego też karnacja jest oliwkowa lub śniada. Włosy są ciemnobrązowe lub czarne, zaś oczy piwne, zielone lub brązowe. Ryzyko poparzenia słonecznego jest niewielkie, ale chcąc zachować skórę w jak najlepszej kondycji warto i tak stosować kremy z filtrami ochronnymi (SPF 15). Czas opalania w solarium może być znacznie dłuższy niż w przypadku trzech wcześniej opisywanych typów skóry. Bardzo dobry efekt uzyska się podczas 10-minutowego seansu w solarium stojącym MegaSun Tower Pure Energy T230. Opalenizna będzie wyraźna i trwała.

Mooye Solar Studio – fachowe doradztwo

Podsumowując, znajomość posiadanego fototypu skóry pomoże Ci w odpowiedni sposób zadbać o swój wizerunek i zdrowie całego ciała. Określisz dzięki temu ile czasu możesz poświęcić na opalanie w solarium oraz jaką moc powinny posiadać lampy w dostępnych tam urządzeniach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wraz z wiekiem reakcja skóry na promieniowanie może ulec delikatnym zmianom. Po ukończeniu 40 lat udając się do solarium nie kieruj się swoimi doświadczeniem sprzed kilkunastu lat. Jeśli nadal masz problem z określeniem karnacji poproś o pomoc pracowników sieci Mooye Solar Studio. Chętnie udzielą Ci wszelkich niezbędnych wskazówek.