opalanie natryskowe
Opalanie natryskowe – prawda i mity
3 lipca 2022
solarium przed wakacjami
Czy warto udać się do solarium przed wakacjami w egzotycznym kraju?
23 września 2022
Show all

Opalanie w solarium może być bezpieczne?

opalanie w solarium

Opalanie w solarium poprawia nie tylko koloryt skóry o każdej porze roku, ale również humor. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem światła organizm wytwarza endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych wytycznych, by było bezpieczne. Na co zwrócić uwagę i jak się przygotować do seansu dowiesz się w tym artykule.

Jakie powinno być solarium?

Jeśli coś w wyglądzie urządzenia solaryjnego wzbudzi Twój niepokój pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o to pracownika. Natomiast nieudzielenie przez niego satysfakcjonującej Cię odpowiedzi powinno skutkować opuszczeniem miejsca. Być może sprzęt nie jest regularnie serwisowany. Należy wiedzieć, że lampy ulegają zużyciu. Nie powinny pracować dłużej niż 800 godzin. Po tym czasie trzeba je wymienić, ponieważ rośnie ryzyko poparzenia skóry. Rzetelny i odpowiedzialny właściciel salonu (do nich należy Mooye Solar Studio, które posiada m.in. solarium w Łodzi, Pabianicach, Kielcach i Skarżysku-Kamiennej) oczywiście zadba o to, by zapewnić bezpieczeństwo swoim Klientom. Niestety w sporadycznych przypadkach dochodzi do takich sytuacji, w których wycofane z rynku zachodniego łóżka czy kabiny do opalania trafiają na polski rynek. Dlatego należy korzystać tylko ze sprawdzonych solariów, które oferują sprzęt renomowanych firm (np. solarium Ergoline).

Opalanie w solarium – co należy zrobić przed i po?

Zdawać by się mogło, że do solarium można przyjść od tak, z marszu. Nic bardziej mylnego. By opalanie było bezpieczne należy poczynić odpowiednie przygotowania. Po pierwsze nie należy stosować antyperspirantów, dezodorantów i perfum. Niektóre substancje zapachowe poddane promieniowaniu UV są toksyczne. Po drugie warto wykonać dokładny demakijaż, by twarz opaliła się równomiernie. Jednakże skórę powinno się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA. W tym celu należy zakupić wcześniej specjalny krem do opalania w solarium i nałożyć go na ciało tuż przed seansem. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować kosmetyków przeznaczonych do opalania na słońcu. Przed przyjściem do solarium dopuszcza się wykonanie domowego peelingu, by pozbyć się martwego naskórka.

Jest kilka miejsc na naszym ciele, które warto w sposób szczególny ochronić. To:

    • sutki (powinny być zabezpieczone plastrem lub płatkami kosmetycznymi),
    • oczy (należy je zamknąć, a wcześniej koniecznie założyć specjalne okulary ochronne dostępne w salonie),
    • usta (zabezpieczyć je można kremem z filtrem SPF),
    • wszelkie znamiona, brodawki i pieprzyki (można je pokryć kremem z filtrem lub zakryć plastrem, niemniej warto wcześniej poradzić się dermatologa czy mogą być wystawione na działanie promieni UVA).

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest zdjęcie takich przedmiotów, jak zegarki, kolczyki, bransoletki, łańcuszki, pierścionki. W trakcie seansu z pewnością się nagrzeją. W zależności od materiału, z którego są wykonane mogą spowodować poparzenie.

Na koniec jeszcze kilka rad, jak należy zachować się po wyjściu z solarium. Przede wszystkim nie powinno się wystawiać na ekspozycję słońca. Warto zadbać o zachowanie równowagi elektrolitowej poprzez wypicie ok. 1 litra niegazowanej wody mineralnej. Co więcej wskazana jest kąpiel. Nawilży ona dodatkowo skórę. Oczywiście nie wolno zapomnieć o zastosowaniu nawilżającego i regenerującego kremu po opalaniu oraz balsamu przedłużającego opaleniznę.

Jak często korzystać z solarium?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z solarium muszą pamiętać o tym, by korzystać z krótszych sesji. Skórze bowiem należy dać czas, by przyzwyczaiła się do tego typu zabiegów. Dlatego też w przeciągu pierwszych 10 dni nie powinno odbyć się więcej niż 3 wizyt. Pokusa na szybkie zdobycie pięknego koloru skóry może być ogromna, ale zdrowie należy stawiać na pierwszym miejscu. Co ważne, trzeba zachować między sesjami odpowiedni odstęp czasowy (od 24 do 48 godzin). Później wystarczy przyjść raz na tydzień. Decydując się na opalanie w solarium zrezygnować należy z opalania na słońcu, bowiem takie zachowanie przyspieszy tylko proces starzenia się skóry.

Dobrą praktyką przed przyjściem do salonu jest poznanie swojego fototypu skóry. Dzięki temu łatwiej jest dobrać optymalny i bezpieczny czas opalania. I tak, osoby o bardzo jasnej karnacji, rudych lub bardzo jasnych włosach, z piegami powinny w ogóle zrezygnować z opalania (zarówno w solarium, jak i na słońcu). Dla wszystkich, którzy posiadają jasną skórę, włosy blond lub kasztanowe czas spędzony w kabinie na początku nie powinien być dłuższy niż 5 minut. Później systematycznie można go wydłużać. Osoby o cerze śniadej i brązowych lub ciemnych włosach mogą korzystać z 10-minutowych seansów stopniowo wydłużanych do nawet 20 minut.

Podsumowując, by cieszyć się piękną i zdrowo wyglądającą opalenizną należy wybrać bezpieczne solarium, korzystać z seansów w sposób odpowiedzialny i stosować się do wszystkich w/w porad.